Krása

Výroba šperkov z dreva

Výrobu šperkov z dreva, si môžete vyskúšať aj keď s podobnou činnosťou nemáte žiadne skúsenosti. Je možné, že prvé dva prstene nebudú vyzerať podľa vašich predstáv, alebo sa tesne pred konečnou úpravou prelomia na polovicu. Verte však, že pri treťom výrobku už budete presne vedieť ako postupovať, kedy ešte brúsiť a kedy už nie.

dřevo

Je jedno aký šperk sa rozhodnete vyrábať. Vyššie spomínané prstene patria k tým trochu náročnejším, pretože ak neodhadnete správnu hrúbku a nebudete postupovať naozaj opatrne, veľmi ľahko sa zlomia. Preto s nimi radšej nezačínajte. Omnoho jednoduchšie je vyrobiť si drevenú brošňu, prívesok, alebo náušnice.

Základom je správny výber dreva. Lepšie je používať drevo z listnatých stromov, pretože je pevnejšie. Ak však máte po ruke práve nejaké tie ihličnany, dá sa to aj z nich. Drevený materiál, ktorý budeme používať, by mal byť dostatočne preschnutý. Napríklad palivové drevo schne až dva roky, kým je dostatočne suché. V prípade šperkov však môžete tento proces urýchliť. Z polienka, alebo konára si odrežte malí kúsok. Ten následne vložte do rúry, alebo mikrovlnnej rúry a drevo vysušte pomocou umelého tepla. Malé kúsky drievok však veľmi rýchlo preschnú aj voľne položené v interiéri. Postačí na to približne týždeň.

srdce ze dřeva

Pracovať môžete aj s mokrým drevom. Pri samotnej práci vás to nebude nijako obmedzovať, avšak výsledný produkt sa môže po uschnutí deformovať. Drevo sa pri zbavovaní vlhkosti, totiž krúti do rôznych tvarov. To však niekedy nemusí byť na škodu, pretože získame netradičné kúsky.

Na spracovanie dreva budete potrebovať aj špeciálne náradie. Veľmi praktické je, ak vlastníte motorovú, či benzínovú pílu. Tá vám pomôže pri samotnom odrezávaní kúskov z väčších polien. Ak však budete malé časti odrezávať z tenkých konárov, zvoľte radšej ručnú pílku. Tak predídete tomu, aby sa vám drevený kúsok zbytočne nerozpadol a na krajoch rozštiepil.

korále

Na ošetrenie hotových šperkov použite buď prírodné vosky špeciálne na drevo, alebo lak určený na detský nábytok a hračky. Tak predídete kožným problémom. Keďže šperky často nosíme na holej pokožke, laky na chemickej báze by nám mohli uškodiť.