Pokožka sa skladá z troch hlavných vrstiev – z vonkajšej, ktorá sa nazýva epiderma, strednej (zamša) a vnútornej. Všetky vrstvy sú v určitej spoločnej homeostáze, ktorá keď sa naruší, po čase sa ukáže len na našom povrchu, aj keď problém môže byť až v tej najspodnejšej vrstve. Vo vnútri sa samozrejme nachádzajú aj iné časti nazývané folikuly alebo inak povedané kožné prívesky a mnohé mazové žliazky.
Pokožka môže mať okrem tej zdravej mnoho nepríjemných typov, no medzi základné patria:
- Suchá pokožka
- Mastná pokožka
Spomedzi dvoch základných typov sa odvádzajú aj rôzne problémy a aj prevencia alebo liečba. Problematické sú obidve, no veľmi sa odlišujú. U suchej pokožky sa nachádza buď minimum mazových žliaz, môžu byť zablokované alebo sa tam nenachádzajú vôbec. Obsahuje taktiež veľké množstvo odumretých kožných buniek, ktoré sa ťažko splachujú obyčajnou vodou. Preto výrobcovia miešajú do prípravkov na pleť látky, ktoré našu pleť dostatočne hydratujú a podmieňujú rovnovážny stav. Narozdiel od suchej pleti, mastná býva viac problémová, pretože sa na nej tvorí neustály maz. S mazom prichádza aj rada chorôb kože alebo takzvaných chybičiek krásy. Mazové žľazy, ktoré tam bývajú zastúpené bohato sa často zapália a vznikne nám na tvári malý červený pľuzgierik z bielou bodkou uprostred. Tieto pľuzgiere sa môžu vyšplhať vo veľmi honom počte a narásť do rôznych veľkostí – tento jav nazývame akné. Na akné zaberá najviac kyselina salycilová, ktorá zmierni pH kože, no niekedy je takáto pleť riešená aj hormonálnou liečbou, či chemickým pílingom.
Ak svoju pleť však zanedbávate, pretože sú na nej nie sú známky ani jedného z vymenovaných problematických typov, môžu sa na druhý deň razom objaviť. Preto je obzvlášť dôležité sa o ňu starať aj vtedy, ak na nej nie je viditeľný ani ten najmenší pupienok.