Nezařazené

Ako to chodí pri kúpe založenej firmy a oplatí sa to?

Áno, firmy sa naďalej zakladajú, ale je vidieť, že stále viac podnikateľov kupuje firmy na predaj a dôvodom je hlavne úspora času a skrátenie si byrokratických povinností. Záujemcami sú podnikatelia, ktorí chcú v čo najrýchlejšom čase začať podnikať. V opačnom prípade by pri klasickom zakladaní trávili viac času na úradoch, než by sa vôbec mohli začať venovať biznisu. A to je v niektorých prípadoch výrazne zaťažujúci časový faktor.

Skrátka kúpiť už založenú firmu je v mnohých ohľadoch praktickejšie a najmä rýchlejšie.

Podanie rúk, biznis

  • Hlavne ak ide o spoločnosti s ručením obmedzeným, pri ktorých sa vlastne prepíše obchodný podiel spoločnosti na záujemcu a podá sa návrh na zápis zmien do Obchodného registra SR.

Ďalej je výhodou aj to, ak podnikateľ kúpi firmu, ktorá je registrovaným platcom dph. V opačnom prípade by svoju založenú firmu musel registrovať na daňovom úrade a ten by mu mohol prideliť príliš vysokú zábezpeku. S kúpou zaregistrovanej obchodnej spoločnosti na daňovom úrade toto nehrozí, hoci spravidla firma s dph stojí viac, než keby ste mali záujem kúpiť firmu bez dph. V konečnom dôsledku je ale takáto splnená náležitosť oceniteľnou výhodou. A to napríklad aj vtedy, ak má podnikateľ v pláne vykonať vyššiu investíciu, napríklad do nehnuteľnosti alebo do firemného auta, v takom prípade ak je platiteľom dph, môže si príplatok na daniach odpočítať.

Dane, pero

Dôvodom kúpy existujúcej obchodnej spoločnosti potom býva aj jej história. A to hlavne kvôli prezentácii tohto podnikateľského subjektu pred obchodnými partnermi. Tí si môžu vďaka náhľadu do Obchodného registra ľahko overiť, s kým majú tú česť a pri subjekte nájdu aj dátum jeho založenia.

  • A výhodou tu je, ak má firma preukázateľne dlhoročnú históriu pôsobenia na trhu.

S históriou ale môžu prísť aj prípadné nesplnené pohľadávky z minulosti. V tomto bode zas majú výhodu novozaložené ready made spoločnosti bez reálnej podnikateľskej histórie.