Mladé rodinky počítajú každé euro a svoju bytovú situáciu obracajú sprava-zľava. Čo je pre nich výhodnejšie? Bývať vo vlastnom dome alebo byte alebo bývať len v podnájme a platiť niekomu mesačne za prenájom? Na túto tému sa už nafilozofovalo viac ako dosť vo viacerých rodinách, na mnohých blogoch. Banky aj štát nás tlačia do kúpy nehnuteľností, no nerobia tak iba vo svojom záujme? Je na každom z nás, či im bude veriť. Už teraz, na začiatku tohto článku vám môžeme povedať, že neexistuje univerzálna a správna odpoveď. Čo nevadí jednému, pre druhého je zásadný problém a zase naopak. Nedá sa na túto problematiku pozerať len cez účtovníctvo a čísla. Vo všeobecnosti u väčšiny populácie prevláda názor, že je lepšie vlastniť a bývať „vo svojom“. Môžeme vám však predostrieť fakty.
Čo hovoria fakty o vlastnom bývaní? Mimochodom, na Slovensku vlastní nehnuteľnosť až osemdesiat percent populácie. V prvom rade ide o pocit istoty. Nestane sa vám, že vám nepredĺži majiteľ nájomnú zmluvu. Vy ste totiž ten, kto rozhoduje aj o farbách obkladačiek, stien či možnosti mať domáceho maznáčika.
Druhou výhodou je istota finančnej stability. Vaše náklady sú mesačne zhruba rovnaké. Oproti kolísavej cene prenájmu je to veľké plus, pretože dokážete so svojimi financiami lepšie hospodáriť. Mesačné výdavky si viete rozplánovať na väčšie časové rozpätie.
Treťou nespornou výhodou je uspokojenie ľudskej potreby vlastniť, teda potreby tvorby osobného majetku. Ak máte stálu prácu tak za približne porovnateľnú cenu ako je ročný nájom máte možnosť bývať vo vlastnom. Okrem toho štát ponúka rôzne pôžičky na bývanie či príspevky pre mladé rodinky, ktoré sa chcú osamostatniť a vyletieť z materinského hniezda. Treba na to len trochu odvahy a prieskumu trhu, aby ste nezaplatili príliš veľa. Vedeli ste, že investícia do nehnuteľností je najbezpečnejšou formou sporenia?