Ženy

Menštruačný kalíšok versus vložky a tampóny

Ak je pokožka vystavená akejkoľvek látke dlhodobo, táto látka sa skôr alebo neskôr dostane do krvi. Krvou je potom distribuovaná do tela a v niektorej časti alebo orgáne sa kumuluje. Čím je koža tenšia, tým je ohrozenejšia. V našich intímnych partiách má hrúbku iba 2,5 milimetra.

kalíšek

Vložky a tampóny

 
Zloženie vložiek a tampónov je tajomstvom výrobcov. Ale niekoľko ingrediencií je jasných: pena, patentovaná zložka Infinicel pre vysokú absorbciu tekutiny, ftaláty pre hladký pocit tampónov pri zavádzaní, plastové látky z ropy, geneticky upravovaná bavlna, toxické látky na neutralizáciu pachov, pesticídy používané k postreku rastúcej bavlny, bielidlá (ako napríklad chlór) pre krásnu bielu farbu atď.
Tieto látky nevyzerajú pre naše zdravie nijako bezpečne. A ani pre životné prostredie. Ich rozklad v prírode vzhľadom k zloženiu trvá niekoľko stoviek rokov.

Menštruačný kalíšok

 
Kalíšok sa vyrába z lekárskeho silikónu. Jeho životnosť je až desať rokov. Má zvonovitý tvar. Vkladá sa do pošvy a tu zachytáva menštruačnú krv. Po niekoľkých hodinách je treba ho vybrať, krv vyliať, kalíšok opláchnuť/utrieť a znovu zaviesť. Po skončení menštruácie sa odporúča ho vysterilizovať, napríklad vyvariť vo vode.
Výhodymenštruačného kalíška:

  • Ekonomický – jednorázovo síce stojí viac ako vložky alebo tampóny, ale vydrží niekoľko rokov, takže dlhodobo je cenovo výhodnejší.
  • Ekologický – vzhľadom k tomu, že je opakovane použiteľný, znižuje sa tak množstvo odpadu.
  • Bezpečný – zloženie kalíškov a ani manipulácia s nimi nepredstavuje žiadne riziko.
  • Zdravý – krv sa vďaka tvaru zhromažďuje ďalej od krčka maternice (na rozdiel od tampónov) a zostáva stále v tekutej forme.

menstruace
Aby sme boli fér, vymenujme si aj nevýhody:

  • Prípadné počiatočné problémy pri zavádzaní – túto nevýhodu vieme praxou odstrániť.
  • Možnosť zašpinenia sa pri vyprázdňovaní kalíška – aj toto chce len prax.
  • Čistenie kalíška na verejných záchodoch – ak je umývadlo v spoločných priestoroch, môžeme kalíšok iba utrieť vreckovkou a umyjeme ho, keď budeme v domácom prostredí. Alebo môžeme nosiť so sebou fľaštičku s vodou a opláchnuť ho nad toaletnou misou.

Pre mňa je voľba jasná, ale rozhodnutie je samozrejme na každej z nás.